خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) در ۵ اسفند ماه ۱۳۸۱ خورشیدی به عنوان بنگاه خبررسانی بخش خصوصی و در دوران دولت جناب آقای سید محمد خاتمی با برگزاری یک مراسم رسمی در خیابان طالقانی افتتاح شد.

ایلنا درحقیقت بخش اطلاع‌رسانی موسسه اطلاع‌رسانی کار ایران بود که پیش‌تر توسط علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر بنیان‌گذاری شده بود و اینک به عنوان یک تجربه جدید در بخش رسانه‌ای کشور فعالیت خود را آغاز کرده بود.

علیرضا محجوب درباره انگیزه خانه کارگر در راه‌اندازی «ایلنا» می‌گوید: «هدف، در تاسیس یک خبرگزاری اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به کارگران و از کارگران به جامعه بود. این هدف برای ما یک رسالت مهم و جهادی مقدسی بوده و هست که تلاش داریم با بسط و گسترش ایلنا ضمن توجه ویژه به موضوع «آگاهی» به جامعه کارگری در حیات سیاسی،‌اقتصادی وفرهنگی کشور نقش موثری داشته باشیم.

از نقطه‌نظر دیگر تولد «ایلنا» نمادی از بسط جامعه مدنی در ایران است شاید تا قبل از تاسیس ایلنا حتی فکر کردن به تاسیس یک خبرگزاری خصوصی در جامعه سیاسی ایران امکان‌پذیر نبود ولی ایلنا توانست این انحصار و قشری‌گری در حوزه رسانه را بشکند.

ایلنا در تیرماه ۸۶به حکم دادستانی توقیف شد. رسانه‌ای که هدفش اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق با کار ویژه کارگری بود متاسفانه از سوی دولتمردان متحمل نشد. تلاش‌های بسیار صورت گرفت تا ایلنا به حیات خود ادامه دهد اما اینگونه نشد و ایلنا به حکم دادگاه عمومی تهران (شعبه ۱۰۸۳) برای مدت نامعلوم توقیف شد.

سرخوردگی رسانه‌ای، بیکاری حدود ۷۰ خبرنگار و کارمند خدوم ایلنا و از میان رفتن یک فرصت اطلاع‌رسانی آسیب‌های جدی بود که به تعاقب تعطیلی ایلنا به جامعه‌رسانه‌ای کشور وارد شد. اگرچه کارگران،‌ دانشجویان، اهالی رسانه،‌برخی سیاستمداران، نمایندگان مجلس و همه و همه در کنار تلاش‌های جدی علیرضا محجوب نتوانست برای خلاصی از بن‌بست توقیف، ایلنا را یاری دهد ولی هیات مدیره بسیار امیدوار بود که ایلنا مجدداَ به فعالیت رسانه‌ای‌اش برگردد. این امیدواری یک سال طول کشید تا اینکه در ۲۵ تیرماه ۱۳۸۷ مقارن با ولادت مولود کعبه حضرت امیرالمومنین «ایلنا» به حکم دادگاه عمومی تهران رفع فیلتر شد و بلافاصله با ارسال ۲۰۰ خبر کار خود را با طراحی جدید و ساز و کار جدیدتر آغاز کرد.

مدیر مسئول

مسعود رحمت حیدری

زبان

فارسی

گرایش

عمومی

تاریخ اخذ مجوز

۱۳۸۴/۰۵/۲۵

زمینه فعالیت

فرهنگی - اقتصادی - سیاسی

ضریب کیفی

۵۲.۵۰

شبکه پذیرش آگهی