چرا کار زیاد بهره‌وری را کاهش می دهد ؟

چرا کار زیاد بهره‌وری را کاهش می دهد ؟

آیا می دانید کار زیاد بهره‌وری را کاهش می دهد ؟ آیا برای رسیدن به موفقیت، هر روز تلاش می کنید و زودتر از همیشه به سرکار می روید و سخت کار می کنید و دیرتر هم به خانه برمی گردید؟ شاید می خواهید با این روند کارایی‌تان را افزایش یا رئیس‌تان را تحت تأثیر کوشش و ازخودگذشتگی‌تان قرار دهید اما جالب است که بدانید این کار نه‌تنها بهره‌وری‌تان را افزایش نمی‌دهد بلکه به مرور زمان سبب ایجاد فرسودگی شغلی هم می‌شود. با ما همراه باشید تا در ادامه  بدانید که چرا کار زیاد بهره‌وری را کاهش می دهد و سلامت جسمی و روحی را به خطر می‌اندازد.

برای خیلی از افراد کار کردن در تعطیلات پایان هفته با هدف انجام کارهای عقب‌افتاده‌ی هفته‌ی قبل یا آماده شدن برای کارهای هفته‌ی آینده امری طبیعی است اما به نظر شما چرا حرفه‌ای‌ها و متخصصین بیش از اندازه کار نمی‌کنند؟

کار زیاد بهره‌وری را کاهش می دهد

تحقیقات زیادی اثبات کرده‌اند که کار بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته به سلامتی و شادابی فرد آسیب می‌رساند، روابط اجتماعی او را به چالش می کشد و سبب کاهش بهره‌وری او می‌شود.

هنگامی که به اندازه کافی وقت آزاد ندارید عادات خوبی که تأثیرات منفی یک زندگی سخت و پرتنش را کم می‌کند مثل ورزش کردن، استراحت کردن در آرامش، مدیتیشن و تهیه وعده‌های غذایی سالم را مجبورند کنار بگذارند، به خوردن فست فود اکتفا کنند و دوباره کارشان را ادامه دهند. این روند در طولانی‌مدت فرسایشی می‌شود و قطعا روی سلامت فرد تأثیرات مخربی بجا می‌گذارد.

نتایج تحقیقات درباره کار بیش از حد

محققان و پژوهشگران تاثیر کار زیاد روی سلامتی جسم، مغز و ذهن افراد را مورد بررسی قرار داده‌اند. نتایج یافته‌های آنها به شرح زیر است:

۱ – فعالیت بیش از ۱۰ ساعت در روز احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

۲ – ۱۰ درصد افرادی که هر هفته بین ۵۰ تا ۶۰ ساعت کار می‌کنند، مشکلات ارتباطی دارند. این آمار برای افرادی که بیش از ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند به ۳۰ درصد افزایش یافته است.

۳ – فعالیت بیش از ۴۰ ساعت در هفته با افزایش مصرف الکل و تنباکو و افزایش وزن غیرطبیعی در مردان و ابتلا به افسردگی در زنان ارتباط دارد.

۴ – احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که بیش از ۱۱ ساعت در روز کار می‌کنند بیشتر است.

۵ – نتایج تحقیقات نشان می‌دهد افزایش ساعت کاری سبب افزایش آسیب‌پذیری افراد می‌شود. میزان آسیب‌پذیری در افرادی که بیش از ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند تا ۲۳ درصد افزایش می‌یابد.

۶ – خیلی از مشکلاتی که به دنبال کار زیاد به وجود می‌آید ناشی از فشار و استرسی است که با هورمون‌ها ارتباط دارد. استرس سطح هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد و سبب ایجاد اختلال در خواب، اشتها، فشارخون، سیستم ایمنی بدن، حافظه و رفتار می‌شود.

۷ – کار زیاد فقط به سلامت جسمی فرد آسیب نمی‌زند بلکه عملکرد شناختی او را هم مختل می‌کند. در تحقیقی که پنج سال به طول انجامید و در مجله‌ی همه‌گیرشناسی آمریکا به چاپ رسید شرکت‌کنندگان آزمون‌هایی برای ارزیابی هوش، یادآوری کلامی و واژگانی انجام داده بودند. نتایج این آزمایش نشان داد افرادی که ۵۵ ساعت کار کرده بودند نسبت به کسانی که ۴۰ ساعت در هفته کار کرده بودند قدرت استدلال ضعیف‌تری داشتند و در یادآوری واژگان هم ناتوان‌تر بودند.

کار بیش از حد سبب کاهش بهره‌وری فرد می‌شود

پرفسور تاشا اریک، مشاور اجرایی و نویسنده‌ی کتاب «راهنمای بانکی» می‌گوید: «احمق هستیم اگر بیش از اندازه کار کنیم.» اریک می‌گوید مرخصی گرفتن و رفتن به تعطیلات به ما کمک می‌کند رفتارهای سازنده‌تری از خود نشان دهیم.

هیچ پژوهشی ثابت نمی‌کند کار بیشتر تاثیری مثبت روی بهره‌وری خواهد داشت. اضافه‌کاری‌های کوتاه وقتی دائمی می‌شوند به کارایی شما نمی‌افزایند، بلکه مانع از بهره‌وری‌تان هم می‌شوند.

وقتی افراد هر هفته ۴۰ ساعت کار می‌کنند فرصت بهبود خستگی و دستیابی به سطح بالاتری از بهره‌وری را دارند و  کار بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته سبب بهره‌وری بالاتر نمی‌شد. هنری فورد ۴۰ ساعت کار در هفته را جا انداخت و این تعداد ساعت کاری را برای کارمندان در شرکت فورد موتور مشخص کرد تا کارمندان ساعات بیشتری را با خانواده‌شان سپری کنند و بهره‌وری‌شان افزایش یابد.

سطح بهره وری با ۵۰ ساعت کار

یکی از محققان دانشگاه آکسفورد تحقیقی انجام داد که نتایج آن نشان می‌دهد سطح بهره‌وری فرد با رسیدن به ۵۰ ساعت کار در هفته رو به کاهش می‌رود و با ۵۵ ساعت کار در هفته به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد و با ۵۶ تا ۷۰ ساعت کار در هفته به کلی از هم می‌پاشد.

بعضی افراد به شغل‌شان بیش از اندازه علاقه دارند و می‌خواهند وقت آزادشان را هم به کار کردن اختصاص دهند؛ اما حتی آنهایی که عاشق کارشان هستند هم باید زمانی را برای استراحت و تجدید قوا در نظر بگیرند و نقطه‌ی توقفی داشته باشند. خیلی از کارمندانی که عاشق کارشان‌اند و کارشان را هیجان‌انگیز و اعتیادآور می‌دانند سلامتی و روابط اجتماعی خود را در معرض آسیب قرار می‌دهند.
جالب است بدانید که بیش از ۵۰ درصد کارمندانی که ساعات زیادی از روز را کار می کنند هنگام برگشت به خانه نای صحبت کردن ندارند.

هیولت در مقاله‌ای در مجله‌ی نقد کسب و کار هاروارد (Harvard Business Review) می‌نویسد: کار زیاد سبب می‌شود رابطه‌ی زناشویی به خشونت و دعوا منجر شود. نتایج تحقیقات او نشان می‌دهد میان ساعات کار طولانی و بی‌خوابی مزمن، افزایش وزن، ناباروری و حمله‌ی قلبی رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.

به اندازه کار کنید

نتایج تمام تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان داده که ۵۵ ساعت یا حتی ۴۹ ساعت کار به سلامتی کارمندان و کارایی آنها آسیب می‌رساند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد کسب و کارها با یک ساعت کار اضافی یا دو روز کارِ بیشتر به جایی نمی‌رسند. پس اگر سلامت جسمانی و روانی، شادی و ارتباط تان با دیگران ارزشمند است، بیشتر از ۵۰ ساعت در هفته کار نکنید.

منبع: یوکن

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *