چه چیزی خبر محسوب می‌شود؟

چه چیزی خبر محسوب می‌شود؟

🔸 در هر دقیقه از روز، اتفاقات بی‌شماری در جهان روی می‌دهد. رسانه‌های خبری از میان این حوادث، تعدادی را انتخاب کرده و به عنوان خبر ارائه می‌دهند. خبر
و بدون وجود یک روش متداول و روال جاری در برخورد با این حوادث و اطلاعات بی‌کران، هیچ سازمان خبری نمی‌تواند درست عمل کند.

🔸هریک از اندیشمندان و صاحب‌نظرانی که در عرصه ارتباطات فعالیت کرده‌اند با استفاده از تجربیات و دیدگاه و استنباطات خود در عرصه مطبوعات تعریف خاصی را برای خبر ارائه کرده‌اند که البته در برخی موارد تا حدودی با هم تفاوت دارند.

🔸روزنامه‌نگاران معمولاً برای خود، ضوابط و معیارهایی دارند که با توجه به آن معیارها، وقایع «خبری» را از «غیرخبری» تمیز می‌دهند.
این حقیقت دارد که ضوابط و معیارهای گزینش خبر، تحت تأثیر عوامل گوناگونی شکل می‌گیرد. از این رو آنچه به نام «خبر» ارائه می‌شود، حاصل تصمیم‌گیری‌های مختلف است.

🔸این نیز حقیقت دارد که وقایع دنیایِ خارج؛ واقعی، عینی و تغییرناپذیرند. بنابراین با توجه به این اعمال نظرها، تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌ها، «خبر» واقعیت (Reality) را به صورت واقعیت نسبی (Relative) نشان می‌دهد.

🔸درواقع رویداد و پیام باید دارای ویژگی‌ها و ارزش‌هایی باشد که به آن خبر بگوییم.
از این ویژگی‌ها در عرصه خبرنویسی به نام ارزش‌های خبری یاد می‌شود. البته باید در نظر داشت که در ماهیت هر رویدادی ارزش‌هایی نهفته است اما همه این این ویژگی‌ها نمی‌تواند جزء ارزش‌های خبری باشد.
از سویی نیز باید گفت که خبری که برای انتشار گزینش می‌شود باید حداقل دارای یکی از ارزش‌های خبری و یا تلفیقی از چند ارزش خبری باشد.

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *