روزنامه مردم‌سالاری

نگاهی به تاریخچه روزنامه مردم‌سالاری/ مدافع پیام دوم خرداد

سایت تعرفه: روزنامه‌ مردم سالاری، روزنامه‌ای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چاپ صبح است که از سال ۱۳۸۰ در سراسر کشور منتشر می‌شود.

این روزنامه ارگان رسمی حزب اصلاح‌طلب مردم سالاری است و مدیر مسئولی آن را مصطفی کواکبیان دبیر کل این حزب بر عهده دارد.

روزنامه مردم‌سالاری از یکم دی ۱۳۸۰ تاکنون بدون وقفه منتشر شده و عناوین صفحات آن شامل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، حوادث، شهرستانها، اقتصادی، آگهی، فرهنگی، ورزشی، سیاسی، بین الملل و آخر می شود.

در بخشی از میثاق نامه این روزنامه آمده است:

«پیمان با مردم

هر چند فضای سنگین مستولی شده بر عرصه «سیاست» و «مطبوعات»، جمعی از دوستان دلسوزمان را واداشت که ما را نصیحت نموده و از انتشار روزنامه جدید بر حذر دارند؛ اما به نظر می‌رسد که به رغم دستاوردهای مهم حماسه ملی و تاریخی دوم خرداد و درک و شعور بالای آحاد مردم نسبت به ایده‌های مردم سالارانه، همچنان جای خالی نشریه‌ای که جدا از دغدغه‌های ژورنالیستی، بخواهد عالمانه و متعهدانه بر بعد «مردم‌سالاری» و «جمهوریت» و «ابتنای همه امور بر آرای ملت» در نظام جمهوری اسلامی ایران تاکید نموده و تلاش نماید که راه دراز وصول به اهداف «مردم‌سالاری» را هموارتر سازد، احساس می‌شود.

دست‌‌اندرکاران روزنامه مردم‌سالاری با چنین انگیزه‌ای پا به میدان می‌گذارند و بدون ترس و واهمه‌ای از «توقیف» و «تعطیلی» و یا کوچکترین نگرانی از سختی‌ها و ناملایمات پیش‌رو، صرفا با توکل بر ذات اقدس الهی و استعانت از تفضل بیکران حضرت «دوست» بر این باورند که «مردم» این ولی نعمتان همه مسوولان، ما را در این مسیر ناهموار تنها نخواهند گذاشت.

مردم‌سالاری، هدف اصلی

شکی نیست که هدف اصلی روزنامه مردم‌سالاری، تثبیت مبانی مردم‌سالاری در همه عرصه‌ها و ارکان حاکمیت است. لذا دفاع از تمامی حقوق ملت و از جمله حق حاکمیت مردم، تکیه بر انتخاب آزاد در رده‌های مختلف، تقویت و بالندگی احزاب و تشکل‌های سیاسی مردمی و نهادهای مدنی، تاکید بر نظارت‌پذیری زمامداران و لزوم پاسخگویی دست‌اندرکاران امور، تلاش برای ایجاد عرصه و فراهم آوردن زمینه‌های تحرک «افقی» و «عمودی» برای آحاد ملت و تحقق اصل شایسته‌سالاری، برابری فرصت‌ها و گردش آزاد نخبگان و سهولت در جابجایی حاکمان و… خلاصه آن که پر کردن شکاف میان ملت و دولت و تحقق اصول «مردم‌سالاری» (که به نظر ما نه تنها تضادی با شریعت اسلام ندارد بلکه در تلائم و سازگاری کامل با آن است) به عنوان یک هدف اصلی در روزنامه مردم‌سالاری هموار مطمح نظر خواهد بود.

روزنامه مردم‌سالاری

رسانه شفاف بودن، ویژگی اساسی

شفافیت در اطلاع‌رسانی، انعکاس بدون کم و کاست واقعیت‌های اجتماعی، مردم را محرم دانستن، سبقت جستن از رسانه‌های بیگانه در رفع نیازهای خبری مردم، ترجیح خواسته‌های مردم بر منافع خطی و جناحی، اولویت انتخاب تیترها و ارائه اخبار مورد نیاز مردم بر گزارش سخنان و عملکرد حاکمان و دست‌اندرکاران نظام، و… خلاصه آن که همواره در کنار مردم باقی‌ ماندن به عنوان یک ویژگی اساسی روزنامه مردم‌سالاری خواهد بود.

دفاع از «حق» و «قانون»، شیوه فراموش ناشدنی

هر چند دست‌اندرکاران روزنامه مردم‌‌سالاری هرگز مدعی نیستند همه «حقیقت» نزد آنان است و «قانون» را بهتر از دیگران می‌شناسند، اما این ادعا وجود دارد که اگر نکته‌ای را «حق» دانستند و آن را بر مبنای «قانون» تشخیص دادند، بدون ملاحظه هیچ مقام یا مصلحت اندیشی‌های عافیت‌طلبانه، از آن نکته دفاع خواهند کرد و تمامی مساعی خویش را برای تقدم و ترجیح آن «حق» یا «قانون» به کار خواهند بست و خلاصه آن که هیچ خط قرمزی جز «قانون»  و «حق»  نمی‌تواند ما را از رسالت فرهنگی و مسوولیت مطبوعاتی و تکلیف شرعی و وظیفه سیاسی- اجتماعی باز دارد.

مبارزه با فساد، استراتژی دایمی

تداوم  اصلاحات و حمایت از اصلاح‌‌طلبان واقعی از جمله مهمترین استراتژی‌های روزنامه مردم‌سالاری است. لذا استراتژی مقابله با هر گونه فساد (اعم از اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اداری و…) و مبارزه با رانت‌خواری و خویشاوند تباری و آقازادگی و برخورد جدی با انحصارطلبی (به عنوان یکی از اساسی‌ترین پیام‌های دوم خرداد ۱۳۷۶) را هیچگاه کنار نخواهیم گذاشت. ما بر این باوریم که ایجاد اصلاحات در همه ارکان حاکمیت و قوای سه گانه و نهادهای زیر نظر مقام رهبری نه تنها از نقطه نظسر مبانی مردم‌سالاری ضرورت دارد بلکه تضمینی برای بقا و سلامت و پایندگی اساس نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

سخنگوی مطالبات مردم بودن، کوشش مستمر

بی‌تردید همه مطبوعات تلاش دارند تا مطالبات و خواسته‌های مردم را منعکس نمایند اما چنین ایده‌ای در روزنامه‌ای که مردم‌ را سالار می‌داند قطعا به عنوان تلاش و کوشش مستمر همواره آویزه گوش دست‌اندرکاران آن است. ما معتقدیم مطالبات مردم، علاوه بر جنبه مادی از جنبه معنوی نیز برخوردار است و قطعا منحصر در خواسته‌های سیاسی اجتماعی نیست، کما این که خواسته‌های مردم فقط به نهادهای ویژه‌ای محدود نمی‌شود. خلاصه آن که آینه تمام نمای آلام، مشکلات و دردهای مردم بودن و سخنگوی انواع مطالبات آنان شدن به عنوان یک تلاش و کوشش مستمر مدنظر روزنامه مردم‌سالاری خواهد بود.

اصول ده‌گانه، شاخص‌های مسیر

هیچ یک از اعضای تحریریه و دست‌اندرکاران روزنامه مردم‌سالاری بنا ندارند قلم خویش را باری به هر جهت به کار گیرند و با وزش برخی تندبادهای سیاسی راه خویش را گم نمایند بلکه ۱۰ اصل را به عنوان علایم و شاخص‌های روشنایی بخش مسیر حرکت خویش همواره مدنظر دارند. اسلامیت و دینداری، جمهوریت و مردم‌سالاری، ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی، همبستگی و وفاق ملی، حق‌جویی و قانونگرایی، استبدادگریزی و آزادیخواهی، دفاع از تمامیت ارضی و استقلال‌طلبی، حفظ امنیت و منافع ملی، رشد فضایل اخلاقی و معنویت‌گرایی و بالاخره پیشرفت و آبادانی ایران و توسعه همه جانبه ملی از جمله اصولی هستند که همچون مشعل فروزان هدایت‌کننده همه نویسندگان این روزنامه خواهند بود.

روزنامه مردم‌سالاری

روزنامه مردم‌سالاری، متعلق به همه مردم

هرچند روزنامه مردم‌سالاری ارگان حزب مدافعین پیام دوم خرداد است و دست‌اندرکاران آن دارای خط و ربط مشخصی هستند؛ اما باور ما این است که این روزنامه متعلق به همه مردم و تمامی ایرانیان آزادیخواه و عدالت‌طلب است و همه کسانی که سخن یا اندیشه یا مقاله‌ای دارند می‌توانند آن را در چارچوب قانون در این روزنامه منعکس نمایند.

ما دست همگان و حتی دوستان جناح مقابل را برای همکاری به گرمی می‌فشاریم و امیدواریم که هیچگاه این روزنامه را محدود به جناح و سلیقه ویژه و تریبون خط و ربط خاصی نسازیم.»

مردم سالاری آنلاین

پایگاه خبری تحلیلی مردم سالاری آنلاین، ابتدا از نهم مرداد ماه ۱۳۹۱ خورشیدی، با نام پایگاه خبری فریادگر و با اخذ مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد و از نیمه سال ۱۳۹۶، با تغییر نام به “مردم سالاری آنلاین” وارد فصل تازه ای از فعالیت شد.

“مردم سالاری آنلاین” اگرچه در مجموعه رسانه ای مردم سالاری و با مدیر مسئولی دکتر مصطفی کواکبیان فعالیت می کند اما ساختاری جدا از روزنامه مردم سالاری دارد و سردبیری آن بر عهده حمیدرضا شکوهی است.

دفتر روزنامه مردم سالاری در اتوبان شیخ فضل الله شمال به جنوب، خروجی خیابان سازمان آب، خیابان حاجی پور امیر، کوچه چهاردهم، پلاک ۱ واقع شده است. این روزنامه در ۱۲ صفحه رنگی چاپ و در سراسر ایران منتشر می شود.

می‌توانید در سایت شبکه پذیرش آگهی، در قسمت تعرفه روزنامه‌های سراسری با اطلاع از تعرفه‌ آگهی‌های صفحات مختلف روزنامه‌ مردم سالاری، سفارش آگهی خود را جهت انتشار در این روزنامه  ثبت کنید. کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند و درباره چگونگی ارائه اطلاعات و مدارک، راهنمایی‌های لازم را انجام می‌دهند.

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *