نگاهی به تاریخچه روزنامه شهروند/ تریبون ملی جمعیت هلال احمر

سایت تعرفه: روزنامه شهروند، روزنامه‌ای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چاپ صبح است که از سال ۱۳۹۱ در سراسر کشور منتشر می‌شود.

شهروند یک روزنامه دولتی در ایران است. این روزنامه نشریه رسمی جمعیت هلال احمر ایران است. هرچند جمعیت هلال احمر یک نهاد غیر سیاسی و نیمه دولتی و عام‌المنفعه است. بنیان این روزنامه تاکنون سیاسی بوده و در پشت پرده دست‌های رجال سیاسی در کار بوده. شهروند اولین بار روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه با همکاری و مساعدت ابوالحسن فقیه منتشر شد.

تحریریه این روزنامه تا ۲۱ مهر ۱۳۹۲ که شماره ۱۴۸ آن بود را اصولگرایان حامی محمود احمدی‌نژاد تشکیل می‌دادند این روزنامه برای حمایت از اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات راه‌اندازی شده بود. از تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ پس از توقفی یک‌ماهه مدیرمسئول، سردبیر و اعضای تحریره روزنامه شهروند تغییر کردند.

پس از آن، عبدالرسول وصال و کسری نوری که پیش از این سردبیر روزنامه توقیف شده بهار (روزنامه) بود، به ترتیب به عنوان سرپرست و سردبیر روزنامه شهروند،انتخاب شدند. از ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ افشین امیرشاهی به عنوان سردبیر این روزنامه انتخاب شد و تا پایان سال ۱۳۹۶ در این سمت باقی ماند. پس از آن سیامک رحمانی به عنوان سردبیر «روزنامه شهروند» منصوب شد.

او سرانجام در تاریخ چهارشنبه ۱۷ مهر از روزنامه شهروند رفت. پس از تغییر رمضانی، ‌مدیر مسئول و رحمانی، سردبیر قبلی، از۲۲ مهر سال ۹۸ نرگس جودکی که در دوره قبل دبیر گروه گزارش «روزنامه شهروند» بود و با آمدن تیم جدید استعفا کرده بود دوباره به روزنامه‌شهروند بازگشت و کار سردبیری روزنامه را به عهده گرفت. در این دوره امین شول سیرجانی هم که استعفا کرده بود به عنوان دبیر گروه گزارش به شهروند بازگشت.

تیترجالب روزنامه شهروند «تا درودی دیگر بدرود»

«روزنامه شهروند» شماره نخست خود را روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه به مدیر مسئولی عبدالرضا داوری منتشر کرد. این روزنامه که ۴ ماه مانده به یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تأسیس شده بود از اصولگرایان حمایت می‌کرد. با این همه عبدالرضا داوری مدیر مسئول سابق این روزنامه ۳ ماه پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری و برگزیده شدن حسن روحانی در سمت مدیر مسئولی این روزنامه باقی ماند.

شهروند در صفحه نخست خود مورخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ طی مطلبی با عنوان «تا درودی دیگر بدرود» نوشت: «تصمیم بر این شده‌است که خونی تازه در رگ و پی شهروند به جریان افتد و در شکل و قالبی جدید ظاهر شود. بر این اساس به آگاهی مخاطبان می‌رسانیم که انتشار شهروند از فردا متوقف خواهد شد تا گروه جدید بتوانند به ایجاد تغییرات همت گمارند».

روزنامه شهروند

 

سوابق کاری عبدالرسول وصال

در مهر ماه سال ۱۳۹۳با حکم محمد فرهادی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران؛ عبدالرسول وصال که به مدت پنج سال در دولت‌های هفتم و هشتم مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده داشته و بنیان‌گذار سایت خبری جماران و پورتال امام خمینی بوده‌است، و همچنین صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه آینده نو و از نزدیکان سیدمحمد خاتمی است. به عنوان سرپرست روزنامه شهروند انتخاب شد. شهروند دور جدید انتشار خود را با سردبیری کسری نوری (سردبیر) از ۲۷ آبان ۱۳۹۲ در ۲۰ صفحه آغاز کرد.

اواخر اسفند سال ۱۳۹۶ بود که ، عبدالرسول وصال که در سال ۱۳۹۲ با حکم محمد فرهادی، رئیس وقت جمعیت هلال احمر به عنوان سرپرست «روزنامه شهروند» انتخاب شده بود با حکم علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال از مدیر مسئولی برکنار شد. عبدالرسول وصال به مدت پنج سال در دولتهای هفتم و هشتم مدیر عامل موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده داشت و در سال های اخیر نیز بنیانگذار سایت خبری جماران و پورتال حضرت امام خمینی (ره) بوده است.

تیم مشاوره روزنامه شهروند

پس از برکناری عبدالرسول وصال باحکم پیوندی اسماعیل رمضانی به عنوان مدیر مسئول انتخاب شد. پس از این جابه جایی سید افشین امیرشاهی سردبیر «روزنامه شهروند» نیز از تاریخ ۳۰ فروردین سال ۹۷ از این روزنامه خداحافظی کرد و جای خودش را به رمضانی و رحمانی داد. در دوره مدیر مسئولی وصال و سردبیری امیرشاهی گروهی از روزنامه نگاران و جامعه شناسان مطرح کشور به روزنامه شهروند مشورت می‌دادند.

دکتر محسن گودرزی، عباس عبدی، کامبیز نوروزی،دکتر محمد علی اکبری، دکتر عبدالعلی رضایی ،بهروز گرانپایه از جمله تیم مشاوره روزنامه شهروند بودند که ادامه مشورت‌هایشان به روزنامه شهروند با تغییر و تحولات صورت گرفته متوقف شد.در این دوره محتوای «روزنامه شهروند» به طور کلی دگرگون شد و گزارش های اجتماعی شهروند جای خودش را به گزارش هایی عامیانه و پرداختن به زندگی های سلبریتی ها و اخبار زرد داد.

«روزنامه شهروند» با پیشنهاد مشاور اجرایی به عنوان نخست تریبون ملی جمعیت هلال احمر به صورت شفاهی به عموم معرفی شد و شعار خود را «رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان» معرفی و به صورت دائمی تیتر زیر عنوان روزنامه کرد.

این روزنامه در ۱۶ صفحه رنگی چاپ و در سراسر ایران توزیع می شود. دفتر مرکزی آن هم در تهران، فلکه دوم صادقیه، ابتدای  بزرگراه محمدعلی جناح، کوچه شهید طاهریان، شماره ۲۴ واقع شده است.

می‌توانید در سایت شبکه پذیرش آگهی، در قسمت تعرفه روزنامه‌های سراسری با اطلاع از تعرفه‌ آگهی‌های صفحات مختلف روزنامه‌ شهروند، سفارش آگهی خود را جهت انتشار در این روزنامه ثبت کنید. کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند و درباره چگونگی ارائه اطلاعات و مدارک، راهنمایی‌های لازم را انجام می‌دهند.

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *