پیش بینی قیمت طلا در سال ۲۰۱۹

پیش بینی قیمت طلا در سال ۲۰۱۹ با توجه به رخدادهای اقتصادی و سیاسی و روابط خارجی میان کشورهای مختلف در وضعیت فعلی، افزایش قیمت را نشان می دهد.

عوامل تغییر قیمت طلا در ایران

قیمت طلا در ایران متاثر از سه عامل قیمت جهانی٬ قیمت ارز در داخل کشور و همچنین میزان عرضه و تقاضای آن در بازار داخل کشور می باشد. در این مطلب قصد داریم از جهت قیمت جهانی آینده این فلز ارزشمند را برسی کنیم.

افزایش چهار مرحله ای نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا باعث کاهش تقاضا برای خرید طلا در بازار های جهانی شد و فشار زیادی را به بازار فلز زرد وارد کرد. از سویی دیگر بانک های مرکزی کشورهای جهان مخصوصا چین و روسیه با سیاست کاهش وابستگی به دلار و افزایش ذخیره طلای بانک مرکزیشان به دنبال اضافه کردن طلای خود در مقابل دلار هستند.

افزایش این تقاضا این سیگنال را به بازار می دهد که قیمت طلا باید رو به افزایش باشد در حالی که در هفته های اخیر روند قیمت طلای جهانی منفی شده و قیمتش در حال کاهش می باشد.

قیمت جهانی طلا در ماه مهر-آبان از ۱۲۳۰ دلار در هر انس شروع به افزایش کرد و در بهمن-اسفند به قیمت ۱۳۴۰ دلار در هر انس رسید که قیمت بالایی برای ماه های اخیر محسوب می شد. ولی بعد از اسفند ماه شرایط عوض شد و قیمت‌طلا در روندی کاهشی به ۱۲۸۵ دلار در ۲۷ اردیبهشت ۹۸ رسید.

علت کاهش قیمت طلا

رایان لسلی تحلیل گر بازار طلای آمریکا در این ارتباط می گوید:
رقیب طلا ٬ بازار سهام آمریکا می باشد. تقویت دلار تاثیر قابل توجهی بر رشد بازار سرمایه در آمریکا داشته است . از آنجا که بازار سرمایه در آمریکا مورد حمایت قرار گرفته و تقویت شده٬ این موضوع باعث کاهش تقاضا برای طلا شده است.

مارک اوبرن تحلیل گر آمریکایی می گوید: دولت آمریکا با دستکاری بازار طلا و افزایش ارزش دلار به دنبال حفظ اعتماد سرمایه گذارها در ارتباط با دلار است .

آمریکا نمی خواهد که فرآیند بی ارزش شدن دلار همچنان ادامه داشته باشد.این در حالی است که اگر میزان واقعی عرضه و تقاضا مشخص شود اقدامات دولت آمریکا با شکست مواجه می شود.

قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۱۹ چه روندی در پیش خواهد گرفت؟

رایان لسلی در این ارتباط می گوید:
با توجه به عملکرد ضعیف طلا در سه ماهه ابتدای سال میلادی ٬ رسیدن و ماندن قیمت طلا در کانال ۱۴۰۰ برای سال ۲۰۱۹ دور از انتظار است. اما کانال ۱۳۰۰ دلار مخصوصا ۱۳۵۰ دلار تا پایان سال منطقی است.

مارک اوبرن می گوید: با توجه به اتفاقات ژئوپلیتیک و افزایش تنش بین آمریکا و کشورهای ایران٬چین٬روسیه و ترکیه پیش از آنکه قیمت‌طلا در ۱۴۰۰ دلار در هر انس تثبیت شود از قیمت ۱۵۰۰ دلار نیز عبور خواهد کرد.

رابطه قیمت طلا و نفت

قیمت‌طلا و نفت رابطه مستقیم دارند و با توجه به اینکه معافیت های نفتی ایران در حال تمام شدن است در نتیجه این موضوع باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد. و با توجه به مستقیم بودن ارتباط بین قیمت طلا و نفت این موضوع باعث افزایش قیمت طلا خواهد شد.

قیمت طلا در بلند مدت

حال این سؤال پیش می آید که قیمت‌طلا در بلند مدت و سال های بعد از ۲۰۱۹  چه شرایط یخواهد داشت؟

مارک اوبرن می گوید: برای بلند مدت می توان قیمت های بالای ۲۵۰۰ توامن را برای این فلز زرد در نظر گرفت.

رایان لسلی نیز می گوید : تا زمانی که بدهی های دولت آمریکا رو به افزایش است و همچنین تا زمانی که رشد میزان بدهی ها از رشد تولید ناخالص داخلی کشور سریع تر است٬ قطعا چشم انداز مثبتی برای طلا وجود دارد.

نتیجه گیری نهایی:

در نهایت این مطلب٬ یک پیش بینی از قیمت طلا می باشد و می تواند با تغییر در سیاست های فدرال رزرو آمریکا ٬ تمام شدن جنگ تجاری بین چین و آمریکا و یا مذاکره بین ایران و آمریکا روند این پیش بینی عوض شود ولی شرایط فعلی نشان دهنده افزایش قیمت طلا در آینده است.با افزایش قیمت طلای جهانی قیمت‌طلا در ایران نیز افزایش خواهد یافت.

منبع: کانال Business_News

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *