خلق ثروت با نوآوری در صنایع خلاق و فرهنگی

خلق ثروت با نوآوری در صنایع خلاق و فرهنگی

خلق ثروت با نوآوری در صنایع خلاق و فرهنگی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه دانش بنیان، با مساعدسازی محیط کسب و کار و فرهنگ سازی در این حوزه ها اتفاق می‌افتد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در افتتاحیه پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه، به پررنگ شدن نقش شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در صنایع نرم و فرهنگی به خصوص رسانه اشاره کرد و گفت: توانمندی‌های خلاقانه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی نشان می‌دهد، نقش کسب‌وکارهای دانش بنیان فناور در حوزه سخت افزاری و نرم‌افزاری رسانه پررنگ تر از گذشته است؛ اما این توانمندی در حوزه نرم‌افزاری نیز با تکیه به نوآوری‌های جوانان خلاق و دانشگاهی، بیش از گذشته شکوفا شود.

راه هموار رونق صنایع نرم و فرهنگی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با اشاره به ظرفیت نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده ایران همپای کشورهای پیشرفته دنیا، دانشجویان حوزه علوم انسانی را ظرفیتی برای توسعه صنایع نرم و فرهنگی به فناوری‌های حوزه رسانه دانست و افزود: ظرفیت علوم انسانی که به عنوان مهمترین زیرساخت نرم افزاری و فکری حوزه رسانه به شمار می رود باید به حل مسئله با ایده های خلاقانه و کارآمد بپردازد و آن‌چه موجب می‌شود تا کشور در تولید محتوای فرهنگی و رسانه ای دست برتر را داشته باشد توجه به نوآوری و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه علوم انسانی، صنایع نرم و فرهنگی است.

رئیس ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز، بر ضرورت پررنگ شدن سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه صنایع فرهنگی و علوم انسانی از طریق ایجاد یک محیط مساعد به فهم فعالیت نوآورانه، تاکید کرد و افزود: باید ظرفیت بخش خصوصی مدرسه کارآفرینی و نوآوری تزریق شود که حضور و تمایل بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه دانش بنیان، خلاق و استارتاپی، با مساعدسازی محیط کسب و کار و فرهنگ سازی ارزش واقعی سرمایه گذاری در این حوزه ها اتفاق می‌افتد.

خلق ثروت با نوآوری در صنایع خلاق و فرهنگی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ، خلق ثروت با نوآوری در صنایع خلاق و بدل شدن این ظرفیت‌ها به یک قدرت نرم را نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و گفت: حضور کسب و کارهای نوآور از یک سو و ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از سوی دیگر، می‌تواند راه را برای بدل شدن ظرفیت کشور در حوزه صنایع فرهنگی به قدرت نرم هموار کند.

ستاری، مهم‌ترین دغدغه کم‌رنگ بودن نقش پژوهش در رونق صنایع را بومی‌سازی نشدن سرفصل‌های دانشگاهی از یک سو و صنعت از سوی دیگر عنوان کرد و گفت: طی سالیان اخیر دانشگاه بر مبنای یک مدل غربی در کشور استنباط و پیاده‌سازی شده است از مهمترین مشکلات این امر، ناکارآمدی دانشگاه ها در کمک به صنایع بومی و دارای قدمت کشور مانند صنایع دستی و فرهنگی بوده است. اما با توجه به اینکه صنایع دستی کشور بر پایه ویژگی های فرهنگی بومی و تاریخ غنی این مملکت شکل‌گرفته علی رغم همه مشکلات راه خود را ادامه داده است.

وی افزود: برای برخورداری از یک صنعت پویا، کارآمدی و رقابتی باید بتوانیم علاوه بر ماشین سازی طراحی بهینه سازی ایده پردازی های خود را تجاری سازی کنیم چون این صنعتی است که می‌تواند زمینه‌ساز عرضه محصولات جدید خلاقانه و رقابت پذیر به دنیا باشد.

حضور بخش خصوصی در زیست‌بوم

رییس بنیاد ملی نخبگان، بر این‌که سرمایه گذاری در حوزه پژوهش باید به حل مشکلات بینجامد افزود: بخش عمده هزینه های هنگفت در حوزه پژوهش نقش چندانی در حل مشکلات کشور ایفا نکرده است. باید با اصلاح بنیادین فرهنگی و فکری هزینه پژوهش به جای ساخت پژوهشگاه ها در خلق و تربیت پژوهشگر خلاق و کارآمد هزینه شود.

ستاری، مهم‌ترین مؤلفه موفقیت کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق را نوآوری این کسب و کارها برشمرد و گفت: با تزریق پول به حوزه پژوهش یا کسب و کار، اشتغال محقق نمی‌شود و در اقتصاد دانش‌بنیان، نوآوری به عنوان مهم‌ترین مؤلفه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان حرف نخست را می‌زند.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *