بحران سیاه ­نمایی مطبوعات روی دوش صنایع

گزارش اختصاصی دنیای اقتصاد از اخبار و شایعات پیرامون کارخانه داروگر:

خبر کوتاه بود اما به سرعت بازتاب گسترده ­ای در محافل رسانه ­ای و صنعتی بپا کرد. ((داروگر پس از ۹۰ سال تعطیل شد؟))

عصر روز ۲۰ فروردین ماه سال ۹۶ یکی از رسانه­ های منتقد دولت با درج این خبر، صنعت را به چشم اسفندیار دولت تدبیر و امید بدل کرد. این خبرگزاری که با استناد به گفته­ های یکی از پرسنل این واحد تولیدی، اولین بمب خبری صنعت را در سال ۹۶ منفجر کرد، تشدید رکود و سونامی تعطیلی کارخانه ها را دست­اورد دولت یازدهم برشمرد. ساعتی بعد همین خبرگزاری در گفتگویی منسوب به یک عضو سابق انجمن شویندگان بدهی بانکی را دلیل اصلی تعطیلی “داروگر” عنوان کرد و تعطیلی‌ دیگر واحدهای تولیدی را هشدار داد و نهایتاً اینکه وزارت صنعت را به سهل­ انگاری و نشنیده گرفتن هشدارهای پیاپی متهم کرد.

نکته جالب در این دو مطلب منتشر شده خودداری از عنوان اشخاص مصاحبه شونده و منبع اخبار درج شده توسط این خبرگزاری و نیز بهره­ برداری سیاسی به جهت تخریب کابینه تدبیر و امید و سیاه ­نمایی مطبوعات در بخش صنعت بود. حال آنکه آیا اوضاع نابسامان صنعت و تولید کشور و ورشکستگی و تعطیلی کارخانجاتی چون ارج، آزمایش و داروگر دستاوردی ۴ساله است؟  خوشحالی زیرپوستی این خبرگزاری از تعطیلی داروگر و درج غیر حرفه ­ای اخبار، کفه شایعه را سنگین ­تر از واقعیت ساخت.  اما یک روز بعد خبر تعطیلی داروگر تکذیب شد. رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تهران  اعلام کرد)) کارخانه داروگر نه تنها تعطیل نشده بلکه افزایش تولید نیز دارد. ))

ضد و نقیض­ ها پیرامون برندی ملی با قدمتی ۹۰ ساله آن هم در فاصله کوتاهی که تا انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۶  مانده بود، رسالت رسانه ­ای­ و حرفه­ ای دنیای اقتصاد که همانا پاسخ شایسته به اذهان عمومی و تحلیل علمی و اجتماعی از موضوع مورد بحث می­ باشد، حکم تهیه این گزارش را صادر کرد. اما همه راه ­ها به جهت گفتگو و ارتباط با یکی از مسئولین داروگر بن­ بست بود. بوق ممتد، تنها پاسخی بود به تماس ­های متعدد . تلفن­ های همراه مدیران ارشد و مالک این واحد تولیدی نیز یا قطع و یا خاموش بود. کار تهیه این گزارش زمانی به اوج حساسیت خود رسید که برخورد امنیتی پرسنل حراست داروگر ابهامات را دوچندان کرد. اتمسفر خشک و خشن توأم با گفتمانی چکشی و نهایتاً پس از یک ساعت انتظار خبرنگار دنیای اقتصاد را از محل کارخانه داروگر بی­ هیچ توضیحی بیرون انداخت. بلافاصله مراتب را به روابط­ عمومی وزارت صنعت معدن تجارت اطلاع داده و ساعاتی بعد معاون صنایع سازمان صنعت، معدن، تجارت استان تهران پاسخگو شد:

فتح­ الهی: تعمیر، نگهداری وبروزرسانی دستگاه ها و ماشین آلات از برنامه های هرواحد صنعتی است.

معاون صنایع سازمان صنعت استان تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار دنیای اقتصاد عنوان کرد: همه واحدهای تولیدی براساس برنامه­ ها و سیاست ­های خود مقاطعی از سال را به تعمیر،نگهداری و بروزرسانی دستگاه ­ها و ماشین­

آلات خود اختصاص می­ دهد. حتی کارخانه­ های سیمان و شیشه که خط تولید آنها نباید متوقف شود کار بروزسانی ماشین­ آلات خود را یک به یک و با جایگزینی خط بروز شده انجام می­ دهند. که این امری مرسوم و طبیعی در هر واحد تولیدی است. اتفاقی که در خصوص کارخانه داروگر شکل گرفته نیز به این سیاست درون سازمانی داروگر به جهت بروزسانی خطوط تولید بازمی­ گردد. در واقع مدیران داروگر با استفاده از تعطیلات عید نوروز تصمیم می ­گیرند تا ۲۵ فروردین­ ماه این مهم را عملیاتی کنند. اتفاقی که در داروگر به وقوع پیوست تنها اورهال یا بازآماد خطوط تولید بود. اما متأسفانه با بداخلاقی رسانه ­ای و سواستفاده ­های سیاسی خبر به­ گونه­ دیگری منعکس شد.

افشار فتح ­اللهی گفت: در همان پروسه زمانی اورهال تجهیزات کارخانه داروگر در حال انجام بود، چیزی حدود ۱۰۰ نفر از پرسنل این مجموعه مشغول فعالیت بودند و دیگر پرسنل نیز به دلیل سرعت و سهولت در امر بروزرسانی تا ۲۵ فروردین ماه در مرخصی بودند.

وی با ابراز تأسف از بهره ­برداری جریان مسموم رسانه­ ای که با سوءاستفاده این اتفاق را به شکل دیگری مطرح کردند، افزود: سرال اینجاست مگر رسانه­ های دیداری و شنیداری برای انعکاس خبر نباید آن را از منبع موثقی نقل کنند؟ مگر در این حوزه منبع موثق و مطلع، سازمان صنعت، معدن، تجارت استان تهران نیست؟

پس چطور این رسانه­ ها بی ­توجه به اخبار و اعلام ­های رسمی به شایعات دامن­ زده و اخبار بدون منبع را با تحلیل­ های مختلف و متعدد منتشر می­ کنند؟

این در حالی­ست که پس از بازگشایی مجدد سازمان صنعت استان تهران تیم ­های خبری مختلفی را دعوت کرد تا از خط تولید این برند بازدید کنند تا از نزدیک شاهد فعالیت و افزایش ظرفیت تولید این کارخانه باشند.

افشار فتح ­اللهی در پاسخ به این سؤال که چرا مدیران داروگر به رسانه­ ها پاسخگو نیستتند گفت: این به سیاست هر واحد تولیدی باز می­ گردد، اینکه درهای کارخانه به در هر زمان و موقعیتی باز نباشد، حساسیتی است که معمولا در هر واحد تولیدی وجود دارد. ممکن است شرکت­های رقیب اطلاعاتی خاص از پروسه تولید و یا فرمالیسیون تولیدات را به سرقت برند. از همین رو این مهم باز می­گردد به سیاست داخلی مجموعه این درحالی است که همواره با هماهنگی مدیران داروگر با رسانه­ها همکاری داشتند.

وی همچنین اظهار داشت: با استفاده از تریبون رسانه­ ای دنیای اقتصاد بار دیگر تأکید می­ کنم، فضای صنعت فضای کار و تلاش است، جریان­­ های سیاسی این فضای مقدس را آلوده مقاصد سیاسی خود نکنند. جریان مظلوم صنعت، از ابتدای انقلاب همواره در تلاش بوده و انصاف نیست مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

در ادامه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار دنیای اقتصاد مهم ترین مشکل صنعت کشور را خصوصی­ سازی عنوان کرد و اهلیت را حلقه گمشده در واگذاری امور به بخش غیردولتی برشمرد. رمضان علی سبحانی­­ فر توضیح داد: در یک دهه اخیر به­ ویژه پس از هدفمندی یارانه ­ها و نوسانات لحظه­ ای بازار ارز با خصوصی سازی نابخردانه به مسیری ناهموار وارد شد. بی­ تردید خصوصی­ سازی راه نجات اقتصاد و صنعت کشور است این در حالی است که کار کارشناسی بر روی اهلیت خریدار به حد کافی صورت نگرفته و این خود فرصت واگذاری و مشارکت مردمی را به تهدید تازه ­ای برای صنعت تبدیل کرد. نکته مهم در بحث اهلیت واگذاری که صنایع کشور را با تهدید نابودی و ورشکستگی مواجه کرده اتفاق جدیدی نیست و سنگ­ بنای آن به قبل از آغاز به ­کار دولت یازدهم بازمی­ گردد. به عنوان مثال شرکت کارخانه­ های صنعتی آزمایش در سال ۹۱ به کسانی واگذار شد که در این حوزه اهلیت لازم را نداشتند همین  بی­ توجهی، واحد تولیدی خوشنام و باسابقه آزمایش را در سراشیبی سقوط قرار داد.

نماینده مردم  سبزوار، افزایش نرخ ارز، بدهی­ های ارزی و ریالی صنایع و دست آخر اینکه افزایش چند برابری قیمت حامل های انرژی آب سردی شد بر پیکره صنعت کشور.حتی سوبسید مصوب کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به بخش تولید، صنعت و کشاورزی نیز هرگز عملی نشد. قطع­نامه­ های شورای امنیت که به تعبیر رئیس دولت دهم کاغذپاره­ ای بیش نبودند، صنایع کشور را در بحث تأمین مواد اولیه ­ای که از خارج وارد می ­شد و نیز بروزرسانی و تعمیر و نگهداری ماشین­ آلات را سخت دچار مشکل کرد. این در حالی است که تبعات نابودگر چالش­ های عنوان شده در اوایل دولت یازدهم نمود بیرونی پیدا کرد و تهدید­های برهم­ زننده صنایع سونامی تعطیلی کارخانجات مختلف را سرداد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: درست ۲۰ روز پس از به بار نشستن برجام، به ۲۰ هزار واحد کالایی در کشور بیش از ۱۶ هزار میلیارد تزریق شد. با این وجود طی ۸ ماه گذشته بیشترین هجمه رسانه ­ای ناجوانمردانه به دولت از طریق برخی رسانه ها و افراد شکل گرفت. چندی پیش به طور مثال خبر تعطیلی کارخانه قند ورامین فضای کشور را ملتهب کرد، این درحالی است که اصلاً در تابستان چغندر وجود ندارند و فصل کشت این محصول، زمستان است. متأسفانه برخی رسانه­ ها با درج اخبار کذب و عنوان بخشی از واقعیت سعی دارند تا فضا صنعت کشور را سیاه و بیمار جلوه دهند.

سبحانی ­­فر با انتقاد از فعالیت غیرحرفه ­ای این رسانه­ ها، شایعه تعطیلی کارخانه داروگر را یکی از ابزارهای تخریب دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: هیأتی نظارتی از کمیسیون صنعت و معدن مجلس همواره بر عملکرد صنایع ناظر بوده و فعالیت این واحدهای تولیدی را پایش می­ کند مضاف بر این رفع موانع تولید و توجه به اقتصاد درون­ زا در رأس امور مجلس و دولت یازدهم است. در شایعه تعطیلی کارخانه داروگر برخی رسانه­ ها از اخراج تعدادی کارگر متخلف بهره­ برداری مغرضانه و سیاسی کرده ­اند تا اهداف خود را در جامعه پیش برند.

نماینده مردم سبزوار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درخاتمه اظهارات خود گفت: رسانه­ ها اگر از رسالت رسانه­ ای خود که همانا روشنگری­ می ­باشد، دور شوند، خواه ناخواه از چشم مردم افتاده و اعتماد و اقبال جامعه را از دست می­ دهند.

رامین نور قلی پور نماینده مردم گرگان و دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز خبر تعطیلی داروگر را شایعه به جهت تخریب دولت یازدهم در فضای انتخاباتی کشور عنوان کرد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: متأسفانه عملکرد تخریبی و هجمه سیاه ­نمایی از سوی برخی جریان ­ها از هیچ تلاشی فروگذار ندارند و این عملکرد مغرضانه در همه حوزه­ ها رخنه کرده است و صنعت نیز به عنوان یکی از مهم ترین ارکان کشور که اشتغال، رکود، اقتصاد و حتی فضای سیاسی کشور را نیز تحت­ الشعاع خود قرار می ­دهد از این مقوله مستثنی نیست.

نور قلی پور خاطرنشان کرد: شایعه تعطیلی کارخانه داروگر علی ­رغم تکذیب و توضیح مدیران این واحد تولیدی و اعلام رسمی محمد رضا مس­ فروش، رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تهران، همچنان انتشار اخباری درباره کارخانه پرآوازه داروگر ادامه داشته و به نقل از کارگرانی که بدون نام و نشان مدعی شدند این برند ملی کارگرانش را به مرخصی اجباری فرستاده و تعطیل شده است. برخی کانال­ های تلگرامی هم در اقدامی جهت­ دار تلاش کردند با تصویربرداری از ساختمان دفتر مرکزی داروگر در تهران که البته در ساعات بعدازظهر و تعطیلی دفتر انجام شده بود این خبر را در افکار عمومی القا کنند، این شایعات پیرامون داروگر با قدمتی چند ده ساله به دلیل مشکلات تولید یک اقدام جناحی است و چنین اقداماتی زیبنده رسانه­ های کشور نیست.

وی در ادامه افزود: خبر کذب این رسانه ­های جهت­ دار در خصوص ادامه تعطیلی کارخانجات در کشور در حالی ادامه دارد که شخصاً به عنوان عضوی از کمیسیون صنایع مجلس از نزدیک شاهد تحولات تولید و صنعت در کشور هستیم.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – ویژه نامه غرب استان تهران

شبکه پذیرش آگهی

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *