استارت آپ ها؛ نوشداروی معضل اشتغال

استارت آپ ها؛ نوشداروی معضل اشتغال

کسب وکارهای نوپا به پویایی اقتصاد و به تبع آن اشتغال زایی کمک فراوانی می کنند، اما کارشناسان و مسئولان چه نظری درباره اشتغال زایی استارت آپ ها دارند؟

اشتغال زایی موتور محرک پیشرفت و توسعه اقتصادی هر جامعه  است، اما نسل جوان در ایران این روزها با معضل بیکاری دست وپنجه نرم می کنند. اینجاست که یکی از مهم ترین ویژگی های استارت آپ ها خودنمایی می کند. در حقیقت کسب وکارهای نوپا به پویایی اقتصاد و به تبع آن اشتغال زایی کمک فراوانی می کنند. کارآفرینی، جوهره این نوع از کسب وکار است. استارت آپ ها با ایجاد فرصت های شغلی جدید، سبب توزیع بهتر ثروت در جامعه می شوند.

با توجه به اهمیت آنچه گفته شد، در این مطلب به نظرات کارشناسان و مسئولان درباره اشتغال زایی استارت آپ ها در گفت وگو با نوپانا می پردازیم.

دکتر عبدالرضا بهادری فرد، معاون توسعه صنعت و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران:

 «توسعه استارت آپ ها در رشد اشتغال زایی، تأمین نیازهای بازار با اتکا به توانمندی های داخلی، افزایش خلاقیت و نوآوری و توسعه پایدار اقتصادی نقش مؤثری خواهد داشت. همچنین هم راستایی با روند رشد و توسعه جهانی در این حوزه، امکان ورود به بازارهای جهانی را برای کارآفرینان فراهم می کند.»

غلامرضا حیدری، نماینده مردم حوزه تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر:

 «طی چند سال اخیر استارت آپ ها به ایجاد درآمد و اشتغال کمک زیادی کرده اند و در رشد اقتصادی تأثیر بسزایی داشته اند. با توجه به اینکه این کسب وکارهای نوپا ارزش افزوده بالایی دارند، قادر خواهند بود در حل بحران بیکاری و مشکل نقدینگی کشور اثرگذار باشند.»

علی آقامحمدی، رئیس کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام:

«توسعه کسب وکارهای نوپا می تواند زمینه ساز ماندگاری نیروی  انسانی، به خصوص نیروی انسانی نخبه در کشور شود و چنانچه زیرساخت های لازم برای مشاغل دانش بنیان در داخل کشور فراهم شود و مورد حمایت دولت قرار  بگیرند، مشکلی به نام فرار مغزها نخواهیم داشت. در این صورت، جوانان خوش فکر تنها به انگیزه کسب دانش جدید جهت توسعه کسب وکار خود از کشور خارج خواهند شد و مجددا به آن بازخواهند گشت.»

علی یقطین، رئیس مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه شریف:

 «استارت آپ ها از نظر اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده، بسیار موفق عمل کرده اند و منفعت های حاصل از آنها در راستای اقتصاد مقاومتی است، بنابراین لازم است اقتصاد کشور در مسیری حرکت کند که بتوانیم از ظرفیت های ایجاد شده توسط شرکت های استارت آپی، بیشترین بهره را ببریم.»

محسن مهرعلیزاده، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران:

 «از نکات مثبت شرکت های استارت آپی این است که معمولا با گردش مالی کم ایجاد می شوند و در درازمدت به بهره وری بالایی دست می یابند. جنس کسب وکارهای نوپا این گونه است که می توان به مدد آنها بسیاری از مشکلات بیکاری را حل کرد و با ایجاد اشتغال پایدار که مبتنی بر طرح های توسعه ای در آینده است، به میزان زیادی شغل ایجاد کرد.»

ابراهیم رزاقی، عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران:

 «استارت آپ ها ارتباط مستقیمی با کاهش هزینه ها و افزایش میزان اشتغال زایی دارند، به طوری که در شرایط فعلی اقتصاد ایران می توان از امکانات کسب وکارهای نوپا برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان و حذف واسطه ها بهره برد.»
محمدحسین برخوردار، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران:

 «اقتصاد دنیا با تمرکز بر استارت آپ ها توانست به توسعه شگرفی برسد؛ ما نیز با حمایت از شرکت های دانش بنیان می توانیم به بحران بیکاری خاتمه داده و بسیاری از جوانان خوش ذوق را در این شرکت ها مشغول به کار کنیم، که از این رهگذر، هم اشتغال زایی حاصل خواهد شد و هم محصولات و خدمات ارائه شده قابل رقابت با شرکت های خارجی خواهد بود.»

حامد فرنام، مشاور کمیسیون انرژی اتاق ایران:

 «کشورهای در حال توسعه با بهادادن بیشتر به بخش تولیدی و صنعت کشور، در مقایسه با کشورهای جهان اول سهم کمتری از خدمات را در اختیار دارند، چرا که معتقدند اول باید به بلوغ تولیدی و صنعتی رسید، سپس به حوزه فناوری ورود پیدا کرد. این در حالی است که فناوری اطلاعات و بخش خدماتی که از فناوری در تولید و صنعت استفاده می کنند به میزان زیادی گسترش یافته است، بنابراین اگر با این دید بنگریم فناوری اطلاعات سرعت اشتغال زایی را به میزان زیادی افزایش داده است.»

نصرالله پژمانفر، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:

 «ما باید از هر حرکتی که موجب پیشرفت علمی کشور و به تبع آن اشتغال پایدار می شود، حمایت کنیم و از آنجا که استارت آپ ها نقش پررنگی در توسعه علمی و تجارت بین المللی دارند، ضروری  است حمایت گسترده ای از این کسب وکارهای نوپا به عمل آورده شود و همچنین نسبت به فراهم کردن زیرساخت های لازم برای گسترش فعالیت بیشتر استارت آپ ها اهتمام ورزیده شود.»

دکتر حمیدرضا احمدیان، مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

دکتر احمدیان، در گفت وگوی رادیویی با رادیو ایران و در برنامه اقتصادی نمودار، از عزم جدی وزارت ارتباطات  و فناوری  اطلاعات با تشکیل کانون های علم و فناوری مانند «پارک تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات» برای ایجاد رویه های تسهیلگری به منظور ورود به کریدور فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: «این موضوع یک مقوله جدی برای ایجاد فرصت های شغلی و تولید و عرضه محصولات، توسعه فضای کسب وکارهای نوپا و استارت آپ ها، در اختیار قراردادن امکانات و حمایت های علمی واجرایی زیرمجموعه های وزارتخانه است.»

علی ادیانی، نماینده مجلس:

 «بدون شک یکی از موانع در بحث فضای کسب وکار و ایجاد مشاغل جدید، قوانین مزاحم، منسوخ و متضاد است که همسو و تکراری است و مجلس این آمادگی را دارد که در چارچوب قانون تنقیح، لوایحی را که دولت برای اصلاح قوانین موجود کشور ارائه می دهد با فوریت به تصویب برساند تا بتوان ضمن تسهیل فضای کسب وکار کشور به تولید اشتغال و رونق کسب وکارها کمک کرد.»

منبع: فرصت امروز

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

شبکه پذیرش آگهی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

به این خبر امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *